top of page
Dizüstü Bilgisayar ve Evraklar

Menfez-Damper ve
Susturucular

Menfez ortamdaki havayı istendiği doğrultuda içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeriye aktarmaya yarayan kanalcıklardır. Havalandırma ihtiyacına göre boyutu farklılık gösterir. Menfez oluşumu sağlamak için portatif iklimlendirme cihazları da kullanılabilir. Bu sistemler birçok kullanım alanında uygulanır.

Havalandırma ve klima sistemlerinde hava kanalları ile yangın ve dumanın yayılmasını önleyici olarak kullanılırlar. Özellikle dikdörtgen ve yuvarlak kanallarda yangın zonlarına monte edilirler. Hava kanallarına monte edildiği gibi betonarme ve tuğla duvar geçişlerinde de kullanılabilir.

Hava Damperleri: Klima havalandırma ve ısıtma uygulamalarında kullanılmak üzere dizayn edilmişlerdir. Hava damperleri; üfleme ve emiş kanallarında, hava miktarı ayarı ve basınç kontrolü için kullanılırlar.

Susturucular: Havalandırma sistemlerinde, damperler veya fanlar gibi çeşitli parçalardan gürültü gelebilir. Susturucular, belirli bir ses seviyesine uymak için havalandırma sistemi içerisinde uygun yerlere yerleştirilirler. Susturucular, yeterli susturma kabiliyetine, düşük hava direncine sahip olmalı ve mümkün olduğunca küçük olmalıdır.

bottom of page